TOP woblery poslední dekády. Podle autora Knihy přívlače

O moderním lovu dravých ryb na umělé nástrahy napsal dvě knihy. Přívlač na mimopstruhových vodách (Fraus, 2004) potěšila před osmnácti lety pět a půl tisíce čtenářů, aby se o pár let později, již jako beznadějně vyprodaná, prodávala v aukcích za pětinásobek původní ceny.

Ještě lepší osud možná čeká zcela mimořádnou Knihu přívlače (Mladá fronta/Albatros, 2021), kterou mnozí rybáři označují za bibli moderního lovu dravých ryb. I proto je o ni mezi tichými blázny velký zájem a více než třísetstránková kniha se pouhých deset měsíců po svém vydání na jaře loňského roku dočkala dotisku.

Autorem obou bestsellerů o přívlači je jedna z žijících legend českého rybolovu. Václav Fikar. První Čech, který publikoval své bohaté zkušenosti z lovu dravých ryb v britském časopisu Pike & Predators, specializujícím se na jejich lov.

Jaké nástrahy k lovu štik a candátů by doporučil čtenářům Epikonu? Na jaké se mu v posledních sezónách nejvíce dařilo?

„Na sklonku podzimu už chytám hlavně na měkké gumové nástrahy. Protože ale mojí životní láskou jsou woblery, vybral jsem deset z těch, na které se mi v posledních letech dařilo asi nejvíc,“ říká.       

„Mám mnoho oblíbených woblerů od vícera značek, které mě pravidelně doprovází k vodě. Od woblerů značek Rapala, Salmo, Gloog či Kenart, přes značky Dorado, Nils Master, Krakusek, Jaxon až třeba po českého výrobce Jana Straku. Flotilu woblerů coby svých nejoblíbenějších nástrah k lovu rybích predátorů mám opravdu pestrou a bohatou,“ vypočítává.

Jak ale zároveň dodává, na některé z nich přece jen sázím více. Proč?

„Protože na vodách, kde jsem vláčel, a v časech, kdy jsem vody prohazoval, byly opakovaně úspěšné. Nikoliv třikrát, čtyřikrát, ale vícekrát. V posledních letech jsou tak mými favority, jimž dávám větší prostor. Něco jako první dvě pětky v hokeji,“ směje se.

A jak jeho první dvě pětky momentálně vypadají? Jaké nástrahy vypíchl? Přinášíme TOP 10 woblerů poslední dekády autora Knihy přívlače, a to i se zasvěceným komentářem.

EXECUTOR SR 9 cm (SALMO)

Velký čaroděj! Wobler univerzální velikosti, použitelný kdykoliv a kdekoliv, přičemž člověk nikdy netuší, který z predátorů ho napadne. Sedmdesátková štika, osmdesátkový bolen, šedesátkový candát, devadesátkový sumec nebo čtyřicítkový okoun?

Devíticentimetrový Executor je stálým členem první pětky mých univerzálních woblerů, cestu za dravci na přehradách, jezerech či proudných vodách Labe si bez něj dnes už nedovedu představit.

Executor SR. Foto Václav Fikar

Výtečný při pomalém i rozumně rychlejším vedení, během nichž přicházejí krátké pauzy, aby mohl stoupat výš vodním sloupcem.

Na Lapland Pike 2019 ve Švédsku jsem po kreativním pracování s dvanácticentimetrovou verzí Executora chytil štiku 86 centimetrů, která útokem na nástrahu po vystoupání k hladině vylepšila celkové skóre našeho týmu způsobem, že nás katapultovala na výborné 7. místo v tomto silně obsazeném mezinárodním závodu.

Cílová ryba: štika, sumec do 130 cm, candát, velký okoun, bolen střední a větší velikosti  

FLAT RAP 11 cm (RAPALA)

Skvělá balzová nástraha na štiky v mělkých vodách, ale tu a tam i na velké boleny na otevřených vodních pláních členitých přehrad. Při rychlejším vedení s řídkými přestávkami bývá atakována aktivními boleny sedmdesátkové řady, při pomalejším vedení s častějšími pauzami hlavně štikami střední velikosti.

Flat Rap. Foto Václav Fikar

Velmi rád tuto nástrahu vodím i liknavým potrháváním špičkou prutu, zejména v mělkých vodách s hloubkou do dvou metrů, nebo kolem překážek ve vodě, jakými jsou pařezy či třeba potopený kmen vyvráceného stromu.

Imitovaní pohybu raněné rybky Flat Rapem s plochými boky přivádí štiky, samozřejmě v ideálních částech dne za ideálních podmínek, doslova k šílenství. Záběry bývají v devadesáti procentech případů brutální.

Cílová ryba: štika, velký bolen, candát

BX MINNOW 7 cm (RAPALA)

V sedmicentimetrové velikosti skvělá nástraha pro lov bolenů a okounů při rozbřesku na mělčinách. Snad proto, že velmi věrně imituje drobnou kořist hlavních příbřežních predátorů. Vzhledem i chodem, který plně ovládám podle potřeby.

Proto si ji od června do září si nemohu vynachválit. Patří k velmi úspěšným, tedy pravidelně kontaktovaným woblerům při lovu z lodi do břehu (přehrady), nebo u břehů na řekách.

BX Minnow. Foto Václav Fikar

Mimochodem, relativně nový koncept BX, s nímž Rapala přišla, v podstatě znamená zatavení lehkého balzového těla do tuhé, kopolymerové skořápky. Přesněji obalu. Tím mají být zachované základní vlastnosti balzy (lehkost, citlivost), současně ale posunuté dál. A to doslova. Při nahození doletí v tomto vytvrzeném 3D provedení o pár metrů dál.

Cílová ryba: bolen, okoun, tloušť, malá štika  

PS: Výborná je rovněž verze o tři centimetry delší, tedy desítka. Tam už se okruh útočících predátorů rozšiřuje o štiku a candáta, zatímco vypadává tloušť a okoun mezi 25 až 30 centimetry.

BX JOINTED SHAD 6 cm (RAPALA)

Z nástrahy, kterou jsem první rok od jejího zakoupení spíše podceňoval, se postupně vyklubal jeden z mých favoritů pro tekoucí vody v teplých letních dnech.

Mohl za to bezmála metrový sumec (96 cm), který na ni zaútočil na Berounce. Tím jí otevřel dveře k mé věčné přízni. Od chvíle, co jsem vousatého vytáhl na břeh, jsem dvoudílnému fešákovi dával víc a víc prostoru, až se propracoval do druhé pětky mých nástrah. Tedy mezi ty, které beru k vodě vždycky.

BX Jointed Shad. Foto Václav Fikar

Výrazným pohybem při rychlejším i pomalejším navíjení si koleduje o výprask. Totiž o útoky menších sumců, okounů, candátů a tloušťů.

Cílová ryba: okoun, tloušť, sumci do metru délky, candát, střední štika

ARES SR 7 cm (GLOOG)

Vedle nepřekonatelných designů mnoha řad některých kvalitních výrobců vypadají Aresy spíše skromně. Přesto mají charisma, které dravce láká a dráždí už celou řadu let.

Ares SR. Foto Václav Fikar

Sladění parametru těla (tvar a nízká gramáž) s parametrem nořítka a obyčejně přirozeným vzhledem je pro predátory natolik smyslné, že tento wobler má už roky stálé místo v základní sestavě mých univerzálních nástrah pro drtivou většinu situací na našich vodách.

Cílová ryba: štika, bolen, okoun, candát, tloušť, sumec

ARES DR 7 cm (GLOOG)

Platí o něm to samé, co o výše zmíněném Aresovi pro mělké vody. Jen s tím rozdílem, že tento má delší nořítko, které zavede wobler zhruba 2,5 až 3,5 metru pod hladinu. A tam se někdy dějí věci…

Ares DR. Foto Václav Fikar

Od konce září do listopadu velmi atraktivní štiková nástraha na přehradách a jezerech.

Cílová ryba: štika, bolen, okoun, candát, tloušť, sumec

ROACH 9 cm (SALMO)

Ikonický wobler z konce 90. let, který měl lví podíl na raketovém vzestupu značky Salmo. Firma jej později ze své produkce překvapivě vyřadila, pro mě osobně zcela nepochopitelně.

Avšak k 25. výročí firmy jej opět na krátký okamžik vzkřísila a vzdala mu hold, byť v malinko upravené formě. Ovšem o fous drobnější reinkarnace Roache je ve vodě stejně tak skvělá, jako byl její předobraz.

Roach. Foto Václav Fikar

Vynachválit si nemohu obě dvě plovoucí verze – woblery s kratší lopatkou, ani hlouběji se nořící woblery s o něco delší lopatkou.

Vnadám tohoto wobleru podlehne jak padesátková štika či třicítkový okoun, tak metrový sumec, nebo štika životní. Ostatně můj stávající osobní rekord ve štice z českých svazových vod (118 cm) je spjatý právě s Roachem. 

Čím byl pro trpaslíky z Ereboru Arcikam, tím je pro mě Roach.

Cílová ryba: hlavně štika, ale i okoun a sumec

SHAD RAP SR 5 cm (RAPALA)

Finská Rapala vysoustružila nejednu uhrančivou řadu woblerů. Shad Rap, tedy šedrepka, jak kultovní rapalácké řadě říkáme, je ale tou, která psala a píše dějiny lovu dravých ryb na woblery. A nic na tom nezměnily ani dlouhé roky, které od jejího narození uplynuly.

Ostatně o její tisíckrát prověřené výjimečnosti svědčí fakt, že Shad Rap je nejnapodobovanější wobler na světě. Myslím, že to samo o sobě je dostatečně výmluvné.

Shad Rap SR. Foto Václav Fikar

Ve své výbavě mám šedrepky všech velikostí – 5, 7, 8 a 9 cm. A všechny je rád a úspěšně používám. S pětkami jsem si ovšem v posledních sedmi, šesti letech užil na českých vodách opravdu hodně zábavy. Velikostí je to nástraha, na kterou s radostí zaútočí kdekdo.

Od malých dravců až po ryby fotogenických velikostí. Sedmdesátkové boleny i štiky, půlmetrové, tedy kapitální tlouště.

Cílová ryba: okoun, bolen, tloušť, štika, candát

SLIDER Floating 10 cm (SALMO)

Hladinový kluzák Slider se v rukách trpělivého hračičky umí proměnit v cokoliv. Myslím, že se dá vodit snad deseti způsoby a vždy s velkou nadějí na úspěch.

Můj velký favorit na štiky a velké okouny v mělčinách s hloubkou do dvou metrů. Zvlášť nad zatopenými pláněmi vysokých trav či kolem ostrovů vodního rostlinstva s ním můžeme zažít opravdu emotivní chvíle.

Slider Floating. Foto Václav Fikar

Zbožňuji ho i v sedmicentimetrové verzi, která na tekoucích vodách rozšiřuje spektrum cílových ryb navíc o velké tlouště.

Cílová ryba: štiky všech velikostí, velcí okouni, bolen

SCATER RAP SHAD 7 cm (RAPALA)

S nořítkem ve tvaru malé průsvitné naběračky dokáže tato nástraha s tělem legendárního Shad Rapu pobláznit nejednoho slušného okouna. Obzvlášť, pokud s ní člověk tančí jako s vlky.

Scater Rap Shad. Foto Václav Fikar

Rozkývá ji přemýšlivým vedením a občas ji nechá nepředvídatelně uhnout. To vše v hloubce od jednoho a půl do dvou metrů pod hladinou.

Tehdy startují okouni a štiky, na proudnějších tekoucích vodách i slušní tloušti.

Cílová ryba: okoun, štika do 70 cm, tloušť, candát

Favoritů mám víc

Vybrat pouze desítku úspěšných woblerů pro mě nebylo tak jednoduché, jak by se snad z tohoto výčtu mohlo zdát. U vody totiž nikdy nehraju jenom na dvě pětky, ale stavím proti predátorům hned čtyři kompletní lajny. Woblerů, jimž s důvěrou dopřávám prostor na hrací ploše (ve vodě), je tedy víc.

Některé v menších velikostech jsou skvělé třeba na tlouště (Krakusek, Kenart aj.), jiné ve větších velikostech na štiky (Dorado, Ugly Duckling), další na sumce apod.

Navíc nejen velcí hráči na trhu neustále přicházejí se zajímavými novinkami, po nichž se s klučičí radostí vrhám. A které pak nadšeně zkouším. Je proto reálné, že za dalších deset let bude žebříček mých TOP woblerů vypadat jinak. Buď zcela, anebo zčásti.

Ostatně zčásti jinak vypadal už asi před dvanácti lety, když jsem jej tehdy připravil rovněž pro jeden web. Časy se totiž mění, stejně jako chování a zvyky ryb. A v návaznosti na ně i poznatky rybářů.

Na závěr chci říct, abyste si woblery k modernímu lovu dravých ryb vybírali jak rozumem, tak srdcem. Protože pak vás bude skutečně bavit jimi lovit, což vám v dobrém vrátí. Ať už si vyberete jakýkoliv wobler.  

Zpracovala

Zuzana Neubauerová

3 thoughts on “TOP woblery poslední dekády. Podle autora Knihy přívlače

  1. S Václavem se znám dlouho. V souvislosti s tímto článkem se mi vybaví hned několik věcí. Asi před 26 lety jsem od něj koupil několik woblerů Nils Master. Řada Invincible se v Česku omezeně sehnat dala, ale tady neznámé Haky nebo Spearheady vůbec. Václav byl ve druhé polovině devadesátek v kontaktu s obchodním ředitelem Nils Master, a tak měl k dispozici i tyto řady woblerů. Díky jeho známosti proto Vaškovi přátelé občas získali zajímavý wobler z Finska. Já například Big Mouth, kdysi novinku od Nilsu. A díky němu jsem později objevil taky polské woblery Ukleja a Krakusek. To je má první vzpomínka na Václava. Druhou byly jeho legendární posezónní výprodejové burzy woblerů, které pořádal u sebe doma pro kamarády. Člověk se ocitl ve woblerovém chrámu. Díky jeho výprodejům přišlo pár lidí k řadě zajímavým woblerům nejrůznějších značek. Třetí vzpomínkou je precizní znalost všech těch woblerů a schopnost o nich úžasně vyprávět.

  2. Je sympatické, když se známí rybáři dokážou podělit o zlomek tajemství svého úspěchu, aniž by za tím byla povinná propagace značky, pro kterou chytají. Na Facebooku už to nemohu ani vidět. Klobouk dolů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..