Spisovatel vyvláčel metrovou štiku. Pak pokřtil knihu o přívlači

Švédsko je zemí, kam jezdí desítky českých rybářů za klidnou přírodou a možnostmi úlovků velkých štik. Pravidelně tam jezdí také známý rybář, spisovatel a fotograf Václav Fikar.

Do Laponska, nejsevernější švédské oblasti, se vypravil podruhé a hned z toho byl úlovek štiky přes metr délky. Takové štiky přitom ani ve Švédsku nejsou samozřejmostí.

Jak sám říká, zpočátku ulovení trofejního dravce nic nenasvědčovalo. První tři dny pobytu na samotném severu Skandinávie se mu nedařilo ulovit štiku přes osmdesát centimetrů. Natož metrovou.

“Do Laponska jsem se vrátil po dvou letech pro metrovou štiku. Na jednom z velkých jezer, větším než je české Lipno, jsem se ale první tři dny lovu netrefil velké ryby. Na množství úlovků jsem si nemohl stěžovat, ale velikost lovených ryb nebyla zajímavá. Přestože jsem používal velké nástrahy,” vzpomíná Fikar, kterému tři týdny před výpravou na sever Evropy vyšla sedmá kniha. Odborná kniha o moderním lovu dravých ryb – Kniha přívlače.

Spisovatel vyvláčel metrovou štiku. Pak pokřtil knihu o přívlači
Spisovatel Václav Fikar, kterému v závěru května 2021 vyšla Kniha přívlače, s laponskou štikou dlouhou 107 cm. Ulovil ji měsíc po vydání své úspěšné knihy, v níž mimo jiné popisuje lov velkých štik. Foto Lukáš Skybík

Jak ale spisovatel říká, nepřestával věřit, že na obrovském jezeře metrovou štiku uloví. Jak jezero postupně poznával, odlučoval se od čtyřčlenné výpravy, kterou do Laponska přivedl, a uzavíral se do sebe a svých myčlenek. Aby nacházel odpovědi na otázky, které si pokládal.

“Přijel jsem do Laponska s jediným cílem. Ulovit metrovou štiku. Tomu jsem podřídil vše a za tím cílem jsem tvrdošíjně šel. Všechno jsem zasvětil pouze tomuto cíli. Proto jsem třeba nevyjel s kluky za pstruhy a lipany. Proto jsem neexperimentoval. Ani se neupínal ke kvantitativnímu chytání. Vypnul jsem se a věřil svým instinktům. Věřil jsem, že když nevyjdou jeden nebo druhý den, budou cestou, která mě k metrové štice přivede některý z dalších dnů. Musel jsem zpracovávat informace a být velmi trpělivý,” říká.

Pátý den pobytu v Laponsku začala velikost jím lovených štik konečně růst. Každý den měla výrazně rostoucí tendenci. Nejprve chytil štiku 81 centimetrů a o další kus, mezi devadesáti až sto centimetry, přišel ve složitém terénu jak na břehu, tak pod hladinou. Další den už chytil štiku 87 centimetrů a následující den 92 centimetrů.

“Kluci tehdy předpovídali, že metrovku chytím poslední den našeho pobytu v Laponsku. Ale přišlo to předposlední den. Parádní záběr z hladiny. Když ji Lukáš, můj parťák ve člunu viděl, řekl jen: Ta má aspoň 110. I já si myslel, že měří nejméně tolik, protože byla robustní. Tolik ale neměřila. Měla jen 107 centimetrů,” směje se úspěšný lovec trofejní laponské štiky.

Následující den pokřtil se svými přáteli Knihu přívlače.

(red)

Další zajímavé úlovky sledujte zde: Epikon.cz – TOP úlovky

Pozoruhodné rybářské úlovky na Epikonu:

Pošlete nám fotografii svého TOP rybářského úlovku. Přiložte několik málo informací k jeho ulovení, rádi zde zařadíme i váš pozoruhodný úlovek. Fotografie zasílejte na email: redakce@epikon.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..