Pouštět velké ryby má smysl, říká basák pop-punkových Jaksi Taksi

Candát přes devadesát centimetrů je snem každého lovce dravých ryb. Basový kytarista pražské pop-punkové kapely Jaksi Taksi Antonín Černý takového letos chytil na jedné z českých řek. Tři týdny po červnovém zahájení. A nechytil ho poprvé, jak zjistil.

Záběr trofejního candáta přišel spíš na mělčině než v hloubce. Přibližně v jednom a půl metru. Dravec zaútočil na bílou RedBass nymfu X, předkládanou na cheburashce. Navzdory své vyšší hmotnosti byl v podběráku během pěti minut. Následovalo krátké fotografování a posléze velké překvapení. Totiž zjištění, že oba – lovec i jeho úlovek – se již znají.

Pouštět velké ryby má smysl, říká basák pop-punkových Jaksi Taksi
Antonín Černý s candátem 92 centimetry, vyvláčeným tři týdny po zahájení sezóny dravých ryb. Toho samého přitom ulovil před rokem, jak později zjistil z fotografgií podle několika znaků. Tehdy byl dravec o pět centimetrů kratší.

“Když jsem upravoval fotky, všiml jsem si v tlamě candáta jizvy. Vypadala jako vpich. Byla na místě, ze kterého jsem minulý rok v létě vyndával háček podobné rybě. Tehdy jsem candáta samozřejmě pustil. Vzhledem k tomu, že k ulovení došlo na stejném místě, nedalo mi to a začal jsem pátrat ve fotkách, jestli nenajdu nějaké společné znaky. A hle. Našel! A spoustu,” zjistil ke své velké radosti hudebník.

Před rokem měřil jím puštěný dravec 86-87 centimetrů. Letos 92. Během dvanácti měsíců tedy povyrostl o pět centimetrů. A tím se přehoupl přes magickou hranici devadesáti centimetrů pro tento rybí druh.

“Pouštět velké ryby má smysl. Po roce byl v super kondici a přitom jsem měl při pouštění podobně divný pocit, jako vždycky. Člověk do vody nevidí a na netu se dočte od samozvaných odborníků, že candát stejně chcípne. Že je strašně náchylný a že jsem si ho měl vzít. Tohle je pro mě jen důkaz, že pustit trofejní rybu smysl má,” přesvědčil se muzikant na vlastní prut.

Pouštět velké ryby má smysl, říká basák pop-punkových Jaksi Taksi
Tonyho nejnovější úlovek velkého candáta. Exemplář dlouhý 85 centimetrů.

“Nejsem ortodoxní chyťapusťák, rád si rybu vezmu. Ale je mi jasné, že takto krásných ryb nebudou v revírech stovky, ba ani desítky. A je prostě škoda ho sežrat,” dodává.

Mimochodem, aktuálně na své oblíbené řece ulovil dalšího candátího fešáka. Rybu dlouhou pětaosmdesát centimetrů. Také ji pustil.

(red)

Další zajímavé úlovky sledujte zde: Epikon.cz – TOP úlovky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..