Aernos 4000 FA: Ďábelsky kultivovaný naviják pro středně těžký lov

Jsou značky, které za řeč nestojí, a jsou značky, které mi za ni stojí. A mezi ně patří Shimano, kvůli kterému jsem po čase opět usedl ke klávesnici. Na podzim roku 2011 jsem si totiž pořídil svůj prozatím poslední produkt od této japonské značky – smekací naviják Aernos 4000 FA. Jako obvykle jsem tehdy hledal designově výtečný produkt, který přinese příznivý poměr mezi cenou a výkonem, a ďábelský design Aernosu mě cestou cvrnknul do nosu. Zklamal?

Ne, ani náhodou nezklamal. To, co jsem od něj očekával, mi Aernos se samozřejmostí vlastní Shimanu poskytl. Především pak očekávaný uživatelský komfort a špičkový výkon, zabalený do tradiční japonské preciznosti.

Jinými slovy za dva a půl tisíce korun, za které jsem ho tehdy kupoval, mi poskytuje poměrně vysoký nadstandard a značnou míru spokojenosti.

aernos 6
Smekací naviják Shimano Aernost 4000 FA je vhodný pro středně těžkou přívlač.
Výkon a potěšení

Mám-li z hlavy vysypat tři věci, které na Aernosu nejvíce oceňuji, nemusím dlouho přemýšlet. Rovnou vypíchnu hladký a vývážený chod, pravidelný návin, který vzápětí umožňuje delší náhozy, a oku lahodící vzhled. Myslím, že tak mohu tohoto reprezentanta nejvyšší řady programu Shimano P4 stručně charakterizovat. Uvedenou charakteristiku však musím zároveň doplnit a nutně rozšířit o další cenné informace, spojené s precizním výkonem tohoto výrobku.

Pokud totiž Shimano uvádí Aernose sloganem: Síla, přesnost, výkon a potěšení, pak mohu jen souhlasit. A zřejmě do puntíku. Tato řada navijáků je totiž skutečně postavena na vlastnostech uvedených ve sloganu, a to si jako člověk „z branže“ dělám z reklamních sloganů až velmi často legraci. Například pro jejich neupřímnost. Tady si ji však nemám dělat z čeho. Vážně ne.

aernos 3
Naviják se vyznačuje hladkým a vyváženým chodem.

Bezchybně účinné převody a hladký chod propůjčují navijáku potřebnou sílu pro zdolání ryb, takže krotit a brzdit divočící pětikilovou štiku je opravdu radost. Přesnost prodloužených náhozů pak umožňuje přesná pokládka vlasce. Dobré tam, kde člověk potřebuje hodit o čtyři až pět metrů dál. Výsledkem všech oceňovaných vlastností je opravdu nadstandardní výkon navijáku v dané cenové relaci. Výkon, kterému nemám co vytknout, přestože jsem se u vody snažil nějakou kaňku na jeho vlastnostech najít.

Tady je třeba jako zajímavost uvést, že výborným funkčním vlastnostem Aernosu pomáhá i tvar rotoru. Ten se otáčí na speciálním válečkovém ložisku, konstruovaném a vyrobeném tak, aby nahradilo až čtyř běžná kuličková ložiska. Řeč je o jednosměrném volnoběžkovém ložisku, vykazujícím výborný odpor reverzního pohybu, který okamžitě reaguje na zpětný chod rotoru. A tím také umožňuje bezprostřední zásek. Cíl, jak jsem vyčetl, je přitom jediný – maximalizovat tuhost a vyváženost.

Špičkové technologie

Aernos jako vlajková loď programu P4 je vybaven i dalšími technologickými lahůdkami, které Shimano nabízí u mnohem dražších navijáků. Například dva speciálně navržené převody oválného a čtvercového tvaru. Výsledkem je bezchybně paralelní uložení vlasce a zlepšená přesnost náhozu. To je systém Varispeed.

Dalším je již zmíněný Dyna Balance, který redukuje zákmity navijáku a zajišťuje jeho sametově hladký chod. Nebo Floating Shift, kdy konstruktéři Shimano vyřešili kritické třecí místo většiny navijáků s pevnou cívkou (plochu styku hřídele cívky a pastorku) minimalizací styčné plochy kontaktu obou povrchů a uložením obou konců hřídele do ložisek. Technické provedení pak umožnilo plovoucí uložení hřídele, které citelně zlepšilo jak hladký chod navijáku, tak má i prodloužit životnost jeho převodu.

aernos
Kombinace černé, stříbrné a červené je velmi atraktivní.

Abych ale nezabředl do technických detailů a pro mě samotného někdy i složitostí, které mohou nudit, podstatný je výstup. Tedy jakési vysvědčení udělené po dvou sezonách u vody. A do něj mu píšu čistou jedničku. Tento naviják se stále hladkým chodem, citlivou brzdou a vzorně uloženou šňůrou je spolehlivým pomocníkem rybáře. A navíc dost dobře vypadá…

Klady:

– hladký a tichý chod

– přesné a pravidelné ukládání vlasce

– jemně nastavitelná přední brzda

– perfektní design s dokonalými vizuálními prvky

Zápory:

–          během dvou sezon používání nezjištěny

aernos 4
Klička navijáku.
Základní technické údaje:

Hmotnost:  330 gr.

Převod:  5,1:1

Kapacita cívky:  0,30 mm/180 m

Počet ložisek:  6

Další údaje k navijáku: AR-C Spool, Power Roller, Dyna Balance, Varispeed, Super Stopper II

Náhradní cívka v ceně:  ano

Cena dnes (v datum uveřejnění): cca 2100,- Kč

Václav Fikar

5 thoughts on “Aernos 4000 FA: Ďábelsky kultivovaný naviják pro středně těžký lov

  1. Mám 30 FA s plochýma cívkama na šnůru a mohu po roce jen doporučit. Je pravda, že vodím max 7gr. hlavy a 12cm kopyta, jsem ortodoxní gumák, ale i tak zatím jen chvála. No a právě odešla do nebe Daiwička ve vel. 40 tak nástupce bude asi jasný. Díky Václave za recenze, které mají hlavu a patu a nejsou to jen přeložené slogany z prodejních letáků. At koušou.

      1. Tudíž kupuji… doufám, že velikost 2500 neznamená změnu kvality ve zmiňované recenzi…

  2. Zdravím kolego, chtěl bych se jen optat jestli je u tohoto navijáku v pořádku klička, vůle ?? Koupil jsem si úplně nový Mitchell Avoced v podobné cenové relaci a hned co přišel, přišlo i zklámání, klička “kejklá” a při tažení těžší nástrahy má celý naviják hrubší chod…Na kličky jsem vysazenej a mám rád, když nemá jedinou vůli… Tak uvažuji o změně právě na Aernos. PS – má již několik let Shimano STRADIC a nemá jedinou chybku…

    1. Dobrý den, po roce a půl intenzivního používání (přívlač) je vůle kličky prakticky nulová, mikroskopicky postřehnutelná, stejná jako u Stradicu (vlastním dva).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..