Rammstein naživo. Největší metalová podívaná na světě

Dechberoucí. Nevídané. Ohromné. Nebo francouzsky magnifique, jak jsem zaslechl před sebou v mezinárodně pestrém davu fanoušků během pondělního koncertu Rammstein v Praze. Zhlédly ho desítky tisíc lidí z Čech, Německa, Slovenska, Maďarska i Francie a všichni odcházeli nadšení, nebo alespoň maximálně spokojení.

Nejnovější podoba koncertní show německých metalových titánů Rammstein, kterou kapela odšpuntovala na dvou vyprodaných koncertech v pražských Letňanech, přináší skutečně pompézní show s velkými pyrotechnickými efekty a obří barevnou scénou.

Samotné intro přitom nenabízí nic, co by fanouška zoceleného úvody koncertů velkých světových kapel mělo posadit na zadek. Ani v nejmenším nenapovídá, že diváky čeká momentálně největší rocková podívaná na světě.

Emblém kapely R+ při něm pomalu stoupá vzhůru během Hudby ke královskému ohňostroji od Georga Friedricha Händela. Nic zvláštního. Jen moment, který desetitisícům fans oznamuje něco jako: Achtung, es geht los!

Rammstein naživo. Největší metalová podívaná na světě
Jedna z mnoha barevných podob jevištní scény při zahájení evropského turné německé kapely Rammstein v Praze. “Rammstein chrám” byl během koncertu modrý vícekrát. Foto Václav Fikar

Že diváky čeká jeden z životních koncertních zážitků však anoncuje navazující, tedy hmed úvodní skladba Armee der Tristen, v níž věže vystavené kolem pódia (v tomto případě jeviště, které může evokovat představu jakéhosi chrámu s věží uprostřed) začaly jedna po druhé čadit černý dým.

Během pár vteřin jsem měl pocit, že sleduji záběry z jakéhosi apokalyptického filmu, které vzrušujícím způsobem podtrhávaly rammsteinovské riffy výtečné skladby. Jedné z nejlepších na nové fošně německé kapely Zeit (osmé studiové album Rammstein vyšlo 29. dubna 2022).

Nevím, zdali si fantastického efektu s černým kouřem všimli diváci v kotli pod pódiem, ale my, kteří jsme stáli někde sto metrů od něj, jsme při pohledu na širokou scénu před námi unešením hlasitě aplaudovali.

Za pěveckého veršování frontmana Tilla Lindemanna (Jsi smutný jako já? Po tvářích ti stékají slzy. Pojď a přidej se k nám. Chceme být spolu smutní.. Komm mit, komm mit) vítr unášel dým na Prahu a my už správně tušili, že Rammsteini budou na startu svého evropského turné servírovat jeden z nejšťavntějších metalových steaků historie.

Rammstein naživo. Největší metalová podívaná na světě
Pódium kapely Rammstein v pražských Letňanech. Foto Václav Fikar

V playlistu následovala další novinka Zick Zack, dále hitovka k potřásání hlavami Links 2 3 4 a Sehnsucht. Později Mein Herz brennt, skvělá balada Zeit, megahit Deutschland, Radio, Mein Teil a další velký hit Du Hast.

Každá skladba měla svůj vizuál. Světelný, barevný, pyrotechnický. Drtivé riffy industry metalu, mohu-li se držet zažitého termínu pro hudbu Rammstein, se zařezávali lidem pod kůži jako na přání. A krátký déšť, který zkropil diváky pondělního koncertu, na silném prožitku z nich nic neměnil.

Naopak. Zdálo se mi, jako by scéně prospíval a atmosféře jakbysmet. Frontman Lindemann se nezdržoval žádnými proslovy a světonázory, kapela totiž měla v Praze práci. V měnících se barvách opulentní scény hrnula do vyprodaného letiště skladbu za skladbou. Pokorně a precizně. A nešetřila bravurně provedenými nápady, kterých přibývalo spolu s nastupující tmou.

Bombastickým efektem byl pro mě tenký měsíční paprsek (podle některých diváků se jednalo o paprsek Božího světla), který se z malého průzoru na zatažené obloze snesl na projekční věž “rammstein chrámu” na jevišti a proměnil jeho barevnou náladu.

Rammstein naživo. Největší metalová podívaná na světě
Barvy, světla, pyrotechnické efekty. Němečtí Rammstein jsou značkou velkolepé podívané. Foto Václav Fikar

Při skladbě Sonne se pódium proměnilo v továrnu na oheň a rovněž věže kolem pódia chrlily vysoko nad hlavami diváků ohně jako na přehlídce sedmihlavých saní.

A jindy (Puppe) se vychrlené černé “bacily” z chřtánu vskutku hororové panenky, kterou na pódium dotlačil Lindemann v kočárku větším, než je on sám, dopadly přímo na diváky v kotli a jeho nejbližším okolí. Měly podobu kousků černých papíků, které rozfoukaly některé z věží.

Kapela, původem z východního Německa, vyšperkovala i svůj návrat na přídavek, jemuž předcházelo rozsvícení desetitisíců mobilů na letišti, což samo o sobě bylo dechberoucí a působilo velmi epicky.

Její členové nastoupili do velkých gumových člunů, které si diváci podávali nad hlavami až k hlavní stagi, kde Rammsteini vystoupili a dokončili svoji dvouhodinovou show. Jako by k přidávaným skladbám dopluli na vlnách moře.

Své vystoupení, které podle mého názoru překonalo vše, co zde až dosud bylo, zakončili čtveřicí skladeb Pussy, Rammstein, Ich Will, při které Till Lindemann vyzval diváky česky “ruce nahoru”, a Adieu.

Rammstein v Praze odstartovali evropské turné k zbrusu novému albu Zeit. Na letňanském letišti potvrdili, že jsou světovou koncertní špičkou. Metaloví fanoušci se mají opravdu na co těšit. Za svoje peníze uvidí pompézní show, na kterou se nezapomíná. Dostanou za něj silný zážitek. Made in Rammstein.

Václav Fikar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..