Stavba jako od Gaudího. Andres Turm září jen kousek za českou hranicí

Také se rozplýváte nad architektonickými skvosty dechberoucí Barcelony, vzešlých z génia Antoni Gaudího?

Pokud ano, vězte, že jedna stavba, kterou jako by stvořil sám legendární španělský mistr moderní secese, ční vysoko nad ostatními hned za bukem. Totiž za Chebskem. Zkrátka hned hranicí. V Selbu.

Chce-li internetová encyklopedie Wikipedie přiblížit neznalému našinci z Čáslavi, kde leží bavorské město Selb, uvede, že se nachází v blízkosti Aše. To proto, aby měli Češi ve vnitrozemí jasnou představu o jeho poloze.

Východobavorský Selb, jehož partnerským městem jsou východočeské Pardubice, skutečně stojí blizoučko Aše. Tak blízko, že tam člověk došlape na kole s písničkou na rtech jako ptáček, aniž by se příliš zapotil. Anebo tam i doběhne, pokud je trochu trénovaný.

Zhruba patnáctitisícový soused Aše je proslulý výrobou porcelánu. A ne ledasjakého. Selb je domovem více známých porcelánových značek, ale především pak světoznámého Rosenthalu. Česká mutace časopisu Forbes v roce 2020 označila Rosenthal za možná nejslavnější porcelán na světě.

Není proto divu, že se v Selbu nachází Porzellanikon – největší specializované muzeum porcelánu v Evropě, které se specializuje na rozmanitou výrobu porcelánu v Selbu a Hohenbergu an der Eger nedaleko Chebu.

Stavba jako od Gaudího. Andres Turm září jen kousek za českou hranicí
Budova Andres Turm nepochází z přelomu 19. a 20. století a jejím architektem není Antoni Gaudí. Jedná se o moderní dílo postavené po roce 2000. Foto Václav Fikar

Jemu se však v dnešním vydání věnovat nebudu, možná někdy příště. Pro mě osobně je totiž jedním z největších magnetů ve městě originální budova Andres Turm. Na současnou dobu, v níž vyrostla, absolutně se vymykající architektonické dílo.

Stavba, kterou jako by vymyslel a namaloval zmíněný Antoni Gaudí, přinesla do města u hranice s Chebskem ždibet z pozoruhodných krás katalánské Barcelony. A stejně tak, jako podivínský architekt Gaudí proměnil Barcelonu v město, jakému se žádné jiné na světě nepodobá, také stavba Andres Turm posunula Selb minimálně o jeden level výš. Teď už totiž není jenom městem Rosenthalu.

Zajímavosti o Andres Turm

Věž je postavena podle předlohy obchodních domů, které jsou známé především z Toskánska, ale i třeba z bavorského Regensburgu (např. Goliášův dům, postavený kolem roku 1500). A je obohacena o zásadní prvky architektonického stylu španělského mistra Antoniho Gaudího, který se stal světově nesmrtelným. Pochopitelně. Vždyť za svého života dokázal vykouzlit jedno z nejkrásnějších měst planety – Barcelonu.

Podobu Andres Turm navrhl a načrtl Klaus A. Gründling, šéf firmy Andres v Selbu. Architektonicky ji pak přepsala architektka Sabine Ott a zrealizovaly ji regionální firmy. A to vše v našem mladém století, zhruba sto let po Gaudím.

Stavba jako od Gaudího. Andres Turm září jen kousek za českou hranicí
Jeden z možných pohledů na Andres Turm. Foto Václav Fikar

Významným prvkem několikapatrové hlavní budovy je centrální schodiště, které spirálovitě stoupá ze suterénu až na střešní terasu. Sami tvůrci Andres Turm, vysoké 21,5 metru, o ní hovoří – nedokážu posoudit, nakolik s nadsázkou – jako o nejmenším mrakodrapu na světě.

V hlavní budově se na chází kanceláře a zasedací místnosti, slouží výhradně k obchodním účelům. Spojovací budova se starou budovou (stará stejně jako zdejší vlakové nádraží) disponuje zajímavým salónkem ve tvaru osmiúhelníku.

Podle mého je rozhodně skvělé, že v současné epoše lidstva, která jako by žádnou architekturu neměla a kdy vyrůstají hlavně betonové krabice, vznikají i tyto budovy. Odvážné, jiné, pohádkově krásné. Budovy, které na sebe strhávají zaslouženou pozornost turistů a probouzí hrdost v místních obyvatelích. Které jako by pocházely z jiného období lidských dějin, nebo rovnou z jiné planety.

Stavba jako od Gaudího. Andres Turm září jen kousek za českou hranicí
Moderní stavba v Selbu nedaleko Aše. Foto Václav Fikar

Mimochodem, energetická koncepce Andres Turm, kterou jako by někdo vytrhl ze Španělska na počátku 20. století a teprve nedávno ji převezl do Selbu, je velmi moderní a šetrná k životnímu prostředí.

Věž si vyrábí vlastní elektřinu v energeticky optimalizovaných, kombinovaných teplárnách a elektrárnách na zemní plyn. A případnou přebytečnou elektřinu dodává do veřejné sítě.

Až tedy po zimě přifouknete jízdní kola, zajeďte si do Selbu pro fotku výjimečné moderní stavby. 

Václav Fikar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..