Oplodňováky od mániček: Nejlepší rockové balady do postele

Koho by někdy nezasáhly přímo do srdce. Koho by občas nepohladily po duši zdrchané každodenními starostmi. A koho by nepřiměly zpomalit a zasnít se. Vrátit se k fotografiím a ještě jednou zhluboka vydechnout. Souznít s textem.

Rockové slaďáky oplývají nevšedním kouzlem. Jejich tklivé melodie a dojímavé texty o naplněných či ztracených láskách, krásných vzpomínkách, věčném stýskání, šťastných návratech i rozervaných srdcích sejmou v příhodnou chvíli kdekoho. Chladné dívky z hlídaných chovů i rozervané drsoně v kožených křivácích s půllitry v rukou. Snad proto, že všichni jsme prožili stejný smutek, bolest i zklamání, o jakých rockeři zpívají.

A tak statisíce hudebních posluchačů už podlehly silné emoci rockových balad a s bezbranně přístupnou myslí se odevzdaly jímavým hlubinám jejich sentimentálních nálad. Jelikož tam, za lehce přivřenými víčky, možná čeká nový začátek. Nové sblížení.

K příběhům lásky, banálním i fascinujícím, je totiž od strun skutečně coby kamenem dohodil. Některé uhasí ráno po probuzení v posteli ojíněné touhou, když vyprchá alkohol. Jiné však přetrvají roky. A dost možná ještě dál.

Nemohu tušit, kolikrát už rockové slaďáky sekundovaly u milování mladých lidí, ani kolik dětí při nich bylo počato. Jedno si však pamatuji bezpečně.

Každý ze silných rockových ploužáků, který zněl na zábavě, zvyšoval šanci dostat holku do vstřícné nálady a posléze do postele. I proto jsme s kluky na střední říkali rockovým baladám prostě – oplodňováky. Skladby, které byly naším trojským koněm při dobývání holek.

Dobře si vzpomínám, jak jsme na venkovských zábavách čekali jen na ně. Na slaďáky. Všechna ostatní hudba, byť třeba vynikající, pro nás byla jen marněním času. Jakkoliv jsme při ní bláznivě trsali, kývali hlavami a podupávali do rytmu, nakonec jen zdržovala na cestě k vyvrcholení.

Oplodňováky od mániček: Nejlepší rockové balady do postele
Ilustrační foto RODNAE Productions (Pexels)

Až někdy po desáté večer přišel blok písní, po němž se ledy hnuly. Ploužáky! Obvykle smutné songy, které odjakživa sbližovaly obě pohlaví. Holky, pokud už vypily skleničku či dvě vína, při nich v náručí nemotorně tančících kluků měkly rychleji než máslo vytažené z lednice. A kluci naopak. Tvrdli. Mars i Venuše si tehdy byly blízko nejen mentálně, ale i fyzicky. Po dotecích a líbání se pár ze zábavy obvykle vytratil.

Oplodňováky jsem proto měl připravené i na kazetách a cédéčkách v přehrávačích v ložnici pro případ, že si po zábavě přivedu domů natěšenou holku.

V 80. a 90. letech minulého století zabíraly téměř stoprocentně balady od německé legendy Scorpions. V kombinaci se špetkou alkoholu účinkovaly na holky jako spolehlivé afrodiziakum.

Škorpíci, jak slavné německé kapele říkáme na východ od Bavor, by si rozhodně zasloužili Nobelovu cenu za rockové oplodňováky. Svého času je chrlili jako fontána vodu. Still Loving You, Holiday, Send Me An Angel, Wind of Change, You and I, Always Somewhere, When The Smoke Is Going Down. Všechny mohu doporučit.

Avšak dojímat křehké dívčí duše umějí na víc způsobů také Aerosmith, Rolling Stones, Bon Jovi a Guns n’ Roses. Rovněž tyto kapely napsaly několik bombastických balad, které bývaly a stále jsou univerzálním klíčem k opuštěným holčičím duším.

Jinou kapitolou jsou ovšem balady od Metallicy. Miluji je. Považuji je za božské a jejich aranžmá i zvuk jsou mi o fous bližší než balady Scorpions i Aerosmith. Přesto ale jejich úspěšnost při dobývání holek byla o něco nižší.

Snad proto, že jejich texty nejsou o ztracených láskách a téma zlomených srdcí míjí velkým obloukem. Nebo proto, že závěry některých z nich jsou spíš tvrdé než sentimentální. Jakkoliv je například Fade To Black monstrózní balada, její dechberoucí orgastický závěr asi žádnou k orgasmu nepřivede.

Oplodňováky od mániček: Nejlepší rockové balady do postele
Ilustrační foto cottonbro (Pexels)

V každém případě když jsem v roce 2022 sestavil žebříček nejsilněji magnetizujících rockových ploužáků, vyšlo mi, že nejvíce jich vzniklo v období od druhé poloviny 70. let do konce 90. let minulého století. Uvedené období proto můžeme nazývat čtvrtstoletím rockových oplodňováků. 

TOP 25 rockových balad nejen k poslechu:

1. Scorpions – Still Loving You

2. Jimmy Eat World – Hear You Me

3. Pink Floyd – Wish You Were Here

4. Urge Overkill – Girl You’ll Be a Woman Soon

5. Rolling Stones – Anybody Seen My Baby

6. Guns n’ Roses – Don´t Cry

7. Aerosmith – Crazy

8. Bon Jovi – Always

9. Scorpions – Send Me An Angel

10. Rolling Stones – Angie

11. Europe – Carrie

12. Staind – Everything Changes

13. Pearl Jam – Come Back

14. Aerosmith  – I Don’t Want to Miss a Thing

15. Scorpions – Holiday

16. Metallica – Nothing Else Matters

17. Bon Jovi – Bed of Roses

18. Led Zeppelin – Stairway To Heaven

19. Scorpions – Always Somewhere

20. Guns n’ Roses – November Rain

21. Metallica – The Unforgiven II

22. Cinderella – Nobody’s Fool

23. Aerosmith – Amazing

24. Guns n’ Roses – Patience

25. Tesla – Love Song

Ovšem nejen na západ od našich hranic se zrodily rockové balady, při nichž tlučou srdce jako zvony a ledy rychle tají. Také u nás mezi českými rybníky a remízky napsali rockeři jímavé pecky, po kterých se louka či postel zachvěly.

TOP 10 českých rockových slaďáků:

1. Kern – Exploze snů

2. Arakain – Ztráty a nálezy

3. Citron – Už couvám

4. Lucie – Chci zas v tobě spát

5. Vladimír Mišík – Variace na renesanční téma

6. Kreyson – Trápení

7. Olympic – Dávno

8. Argema – Láska jen pro jednu noc

9. Citron – Vzpomínky

10. Arakain – Motýl noci

Václav Fikar

One thought on “Oplodňováky od mániček: Nejlepší rockové balady do postele

  1. Chybí mi tady Zimní královna od Arakainu a Už zase mi scházíš (Citron), ale jinak dobré. Na Scorpions jsem zbalil manželku. Jsme spolu 26 let a máme tři děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..