Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons

Je jí 63 let a přivedla na svět pět dětí. Přesto vypadá na 43 a na pódiu řádí, jako by právě slavila své 23. narozeniny. Aby tomuhle člověk uvěřil, musí vidět německou poprockovou ikonu NENU naživo.

Netuším, jestli zpěvačka NENA objevila elixír věčného mládí, ale na pódiu brousí elektrickou kytaru v ostrých punkových skladbách s dechberoucí energií a mladistvým elánem, jako by kapele Bad Religion právě vyfoukla hit True North.

Třese hlavou při rock´n´rollových vypalovačkách, běhá po pódiu sem a tam, skáče a tančí. S velkou chutí chodí dolů mezi své fanoušky pod pódiem, a to všechno vydrží dvě hodiny a deset minut v kuse, aniž by se zadýchala. Ano, déle než dvě hodiny. Tak dlouho totiž trval její páteční koncert (4. srpna) na jezerním pódiu ve Wilhelminenaue v Bayreuthu.  

Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons
Stánek s upomínkovými předměty Neny hodinu a čtvrt před koncertem německé poprockové ikony. Foto Václav Fikar
Vyprodaný koncert

Kdo chtěl vidět nestárnoucí legendu jen kousek za hranicemi s Českem, musel si s nákupem lístků na koncert skutečně pospíšit. NENA totiž na konci roku 2022 svým fanouškům oznámila, že její chystané turné ke 40. výročí megahitu 99 Luftballons, nazvané Wir Gehören Zusammen (Patříme k sobě), bude stát za vidění.

„Pojďme společně zpívat, tančit, smát se a oslavovat život. Protože i v těžkých časech se můžeme radovat. Baví mě výměna energie a lásky s lidmi před, za i na jevišti a těším se příští léto s vámi,” vzkázala prostřednictvím sociálních sítí.

Fanoušci její vzkaz četli a zachovali se podle něj. Koncert pod otevřeným nebem v bavorském Bayreuthu, který leží jen zhruba sedmdesát kilometrů západně od Chebu, byl proto už tři měsíce dopředu vyprodaný. Stejně jako další štace na trase jejího evropského turné.

Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons
Koncert Neny v Bayreuthu (přibližně 70 km od západočeského Chebu) začíná. Foto Václav Fikar

Začátek bayreuthského koncertu byl ohlášený na 19.30, avšak posunul se o čtvrt hodiny. Zhruba v půl osmé přijíždí do amfiteátru na okraji města SUV. Obklopené bodyguardy zastavuje ve spodní části hlediště, hned vedle diváků. A z něj vystupuje přímo mezi diváky NENA.  

Zpěvačka mává fanouškům, kteří jásají, zatímco ochranka ji doprovází do skromného zákulisí na břehu jezera. V Bayreuthu této malé vodní ploše říkají jezero, ale v Čechách bychom mu zcela určitě říkali rybník. Jezero v amfiteátru je totiž malé, zakalené a jeho vodní plochu opanují kachny a bernešky.

V době příjezdu NENY jich na břehu kousek od pódia posedávalo přes dvacet. Tolik bernešek pohromadě jsem dosud neviděl. Že by také ony přiletěly spatřit naživo slavnou německou rockerku, která má ve svém repertoáru od roku 1990 i píseň o českém Panu Tau (Du bist Überall)?

Gesto rockerky

Koncert NENY u Seebühne startuje záhy. Zvolna. Pomalou skladbou Liebe ist. Baladu z roku 2005 fanoušci dobře znají a sborově zpívají refrén, aniž by je zpěvačka ke zpěvu vybízela. NENA se vyprodanému amfiteátru klaní a po nástupu elektrických kytar ve druhé části pomalé skladby začíná lehce tančit v jejím rytmu.

Lidé v hledišti zvedají ruce nad hlavu. Někteří tleskají, jiní zpívají, až si připadám jako na tribuně v Mnivhově při ligovém utkání Bayernu. Už po třech minutách od začátku větřím, že páteční večer u rybníku v Bayreuthu bude stát za všechna utracená eura. Němci (ačkoliv zrovna vedle mě stáli i Španělé) se totiž jednoduše umí bavit. Koncerty svých oblíbenců si užívají naplno, protože nezaplatili za to, aby civěli na druhé kolem sebe, ale aby se radovali a žili.

Následuje chytlavá píseň Nur geträumt, jejíž refrén lidi doslova nakopne, a o dvě skladby dál první z megahitů NENY – Willst Du mit mir gehn.

Ještě před ním si ale nestárnoucí zpěvačka všimne asi dvou stovek neplatících lidí, kteří sledují její koncert z terasy vzdálené približně dvě stě padesát metrů vlevo od pódia. Někteří z nich mají v rukou dalekohledy, aby z vystoupení také něco měli. Když už nezaplatili za lístek 55 euro, anebo už lístky nesehnali.

Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons
Nena v Bayreuthu. Foto Andrea Půlpánová

Rockerka se jich s lehkostí a úsměvem, proč se nepřišli bavit s ostatními pod pódium, a pak řečnicky prohodí: „Přece nejsem tak drahá?“ Nakonec se domluví s pořadatelem a pozve neplatiče dovnitř k ostatním. K platícím divákům v amfiteátru.

Většina z neplatících na nabídku NENY reaguje. Zvedají se, vyklepávají a skládají deky, aby se na pozvání zpěvačky přemístilido do amfíku. Někteří neplatiči ale ctí svoji hrdost. Navzdory velkému gestu zpěvačky zůstávají sedět na trávníků mimo areál.

Koncert pomalu nabírá na obrátkách a postupně zazní všechny největší hity NENY. Někde mezi nimi zpěvačka sleze po bočním schodišti z pódia a zamíří mezi diváky. S nimi pod pódiem pak stráví více než pět minut, zatímco kapela na pódiu dál hraje.

I v davu mezi svými fanoušky NENA dál zpívá, chvílemi si s nimi podává ruce, jakoby ani nebyla rockovou superstar. Jako by potkala kamarády ze školy, nebo z ulice. A musím říct, že z ní bylo na sto metrů cítit, jak ji právě tenhle kontakt s fanoušky baví a doslova nabíjí. Pobyt mezi fans pod pódiem si jednoduše užívala.

Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons
Koncert Neny v Bayreuthu směřuje k posledním písním. Foto Andrea Půlpánová

Závěr jejího více než dvouhodinového koncertu byl velký. Po západu slunce horizont za pódiem zčervenal a na Bayreuth se jako padající hvězdy snesly Neniny kultovní megahity – In meinem Leben, Wunder gescheh’n, Leuchtturm, 99 Luftballons a Ingerdwie, Ingerdwo, Ingerdwann.

O čtyřicet let později

Když jsme odjížděli do sedmdesátitisícového Bayreuthu s lístky zakoupenými v únoru, očekával jsem velmi dobrý koncert. Avšak vystoupení NENY bylo jedním slovem vynikající. Ani kdybych měl před okem lupu od Zeisse, nenašel bych na něm žádnou mouchu, dokonce ani muchničku.

Všechno fungovalo na jedničku dvakrát podtrženou. V pátek večer u Seebühne ve Wilhelminenaue v Bayreuthu si naprosto vše skvěle sedlo a ladilo. Od brilantního zvuku, přes báječnou atmosféru v hledišti, pódiový vizuál až po skvělou NENU a její kapelu plnou životadárné energie.

Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons
Nena živě nedaleko Česka (v Bayreuthu). Foto Andrea Půlpánová

Čtyřicet let od dobytí Evropy protiválečným hitem o 99 balóncích svobody NENA pořád nestárne, což je pro její fanoušky moc dobře.

V osmdesátých letech byla poprockovou hvězdou s jazykem Rolling Stones na tričku. V devadesátkách byla hlavně matkou a její kariéra se i hudebně vezla především v tomto duchu.

Avšak po roce 2005 se rockerka vrátila. A podle mého názoru silnější a lepší než dřív. Rozhodně na pódiích. Takže jestli se od roku 1983, kdy s hitem o balóncích a UFO dobyla svět, nějak změnila, pak jedině tak, že je prostě lepší. A “na stará kolena” zní naživo mnohem syrověji a tvrději než v mladistvých osmdesátkách.

Václav Fikar

TOP 10 hitů NENY:

1983 – 99 Luftballons

1983 – Leuchturm

1983 – Nur geträumt

1984 – Rette mich

1985 – Irgendwie. Irgendwo. Irgendwann

1989 – Wunder gescheh’n

2002 – Willst du mit mir gehn

2005 – Liebe ist

2009 – In meinem Leben

2015 – Genau Jetzt

Momenty z koncertu v Bayreuthu v sestřihu (exkluzivně pouze pro Epikon):

One thought on “Nena jako za mlada. 40 let od mega hitu 99 Luftballons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..