Vary v barvách Brazílie. Nejstaršímu cestovatelskému festivalu světa je letos 46 let

Karlovy Vary jsou domovem hned dvou velkých filmových festivalů. V červenci hostí Mezinárodní filmový festival, nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie “A” se soutěží celovečerních hraných filmů ve střední a východní Evropě, a v říjnu zase Mezinárodní filmový festival turistických filmů TOURFILM. Nejstarší festival svého druhu na světě.

Jeho 46. ročníkem město termálních pramenů právě žije. Hlavním tématem letošního ročníku je Karneval v Riu a Amazonka, hlavní filmovou hvězdou pak Céline Cousteau, vnučka nejstaršího oceánografa na světě Jacquese Yvese Coustea.

Céline Cousteau. Foto Václav Fikar
Céline Cousteau je dcera mořského průzkumníka a filmaře Jean-Michela Cousteau a vnučka legendárního Jacquese Yvese Cousteau, který byl spoluvynálezcem aqualungu (1942) a velel výzkumné lodi RV Calypso (od roku 1950). Jacques Yves Cousteau natočil první podmořský barevný film (1952). Jeho filmy Svět ticha a Svět bez slunce získaly Oscary za nejlepší celovečerní dokumentární film. Vytvořil také populární seriál Podmořský svět Jacquese Cousteaua.
Céline Cousteau. Foto Václav Fikar
Jeho následovníkem byl jeho syn a právě Céline. Céline v roce 2011 vytvořila ke stému výročí narození dědečka projekt „Ocean Inspiration“, který slouží jako platforma pro oslavu a ocenění ochrany moří a oceánů ve všech formách od vědy po umění, tanec a filmařinu.
tf3
tf1
Domovem velkých filmových festivalů v Karlových Varech je Thermal.
tf47
Hotel Thermal. Tradiční místo filmových projekcí obou hlavních karlovarských festivalů.
tf5
A jedeme! Sambaaaaa…
tf32
tf36
tf38
tf35
tf33
Brazilské tanečnice. Mohly by na cestovatelském festivalu, letos věnovanému Brazílii, chybět?
tf16
tf18
tf17
Protože většina z nás ráda cestuje nebo sleduje cestopisné dokumenty, je i letos o karlovarský Tourfilm mezi diváky velký zájem. Tady je pohled do hlavního přednáškového sálu.
tf41
tf40
Žlutá a zelená. Vary v barvách Brazílie.
tf37
tf39
Holky, děkuji za spolupráci.
tf14
tf28
tf30
Fandové Tourfilmu, kam se podíváš.
Céline Cousteau. Foto Václav Fikar
Céline Cousteau. Foto Václav Fikar
Céline Cousteau. Foto Václav Fikar
Céline Cousteau. Foto Václav Fikar
Céline Cousteau mluvila na Tourfilmu v Karlových Varech nejen o svých výpravách, ale i o nutnosti boje za záchranu oceánů a pomoci chudým vesnicím v Amazonii. Sklidila bouřlivý potlesk.
tf45
Výtvarného pojetí a architektury se již tradičně ujal Michal Caban.
tf44
tf43
Na Tourfilmy jezdím několik posledních let a zatím žádný ročník mě nezklamal. Ani jako fotografa.
tf20
tf19
tf15
I takhle chutná Tourfilm 2013.
tf4
tf11
tf10
tf9
Brazilské tanečnice chvíli před tím, než se svlékly do typičtějších kostýmků.
tf31
tf29
Brazilec Ricardo se narodil pouhých 300 metrů od slavné brazilské pláže. V prosluněné Brazílii prožil krásné mládí, přesto tam dnes nežije. V roce 1991 totiž přišel studovat do Prahy a během studia si Českou republiku tak zamiloval, i když u nás máme půl roku zimu, že už zde zůstal. Návštěvníky pátečního dopoledne seznámil s brazilskou gastronomií. Mimochodem, na konci svého času na pódiu dostal od moderátora Petra Čimpery otázku, co je v Brazílii populárnější? Jestli samba nebo fotbal… Odpověděl jasně. “To je, jako bych se zeptal, jestli je v Česku populárnější pivo nebo hokej? Vše k sobě tak nějak patří…”
tf42
tf7
tf8
Tyto snímky jsem pořídil jen tak. Z čiré radosti z tvorby.
Çapkin van Alphen. Foto Václav Fikar
Çapkin van Alphen. Foto Václav Fikar
tf48
Australan Çapkin van Alphen, bývalý australský herec, dnes kameraman a manžel Céline Cousteau. Také on měl posluchačům nejstaršího cestovatelského festivalu na světě co říct. Mimochodem, Tourfilm má opět rekordní účast. Do soutěže se letos přihlásilo 747 filmů a multimédií ze 132 zemí světa. Českých filmů je letos 143, což je rekord.

Text a foto Václav Fikar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..