Sluncem zalitá neděle a teploty šplhající ke třiceti stupňům Celsia. Těžko si 22. dubna přát krásnější den. A těžko si přát pohodovější neděli k oslavě Německo-českého dne přátelství, který se konal v bavorském Hofu. Letos podruhé.
Jak den společného přátelení vypadal? Máte-li nyní několik minut času, podívejte se, jak společně slaví dva sousední národy, provázané mnohasetletou historií…
Cílem Německo-českého dnu přátelství bylo stát těsněji při sobě a mnohem více se učit jeden od druhého. Vzájemně si vyměňovat nápady a zkušenosti a hlavně – spolu slavit. Alespoň tak jsem si to přečetl v propagačním letáku.
Souhlasím se vším, učit se jeden od druhého je třeba. Navzdory faktu, že máme společného mnohem víc, než se vůbec zdá. Například? Vždyť Češi i Němci baštíme stejné knedlíky, což se v jiných zemích opravdu příliš nevidí. K tomu žvýkáme stejné řízky a grilujeme vepřové, milujeme pivo a vyznáváme stejného boha. Anebo nevyznáváme žádného.
Slavíme stejné Vánoce. I Velikonoce. Posloucháme stejnou muziku. Němci milují našeho Gotta a my zase žereme jejich Nenu a Rammsteiny. Města obou zemí mají často stejnou architekturu a oba národy máme stejný smysl pro humor. Český slovník navíc obsahuje stovky převzatých německých slov, aniž by to mnozí Češi tušili. A to nemluvím o česko-německých manželstvích. Jsou jich stovky…
Zatímco my, Češi, se můžeme od Němců učit smyslu pro disciplínu a řád, oni pak od nás umění improvizace a schopnosti dělat si legraci ze sebe samých a nebrat se příliš vážně.
Souhlasím se vším, jak už jsem napsal. Přitom ale kladu důraz na “spolu slavit”. A nejlépe pod sluncem…
V centru bavorského Hofu, který je partnerským městem českého Chebu, se 22. dubna se jako zajímavé destinace k navštívení představila některá města či oblasti (ze západních Čech například Karlovy Vary nebo Františkovy Lázně) a podnikatelé (ze západních Čech například rodinný pension statek Salajna na Chebsku).
A samozřejmě nechyběla kultura. V městské knihovně se konala četba v češtině a němčině, třeba z knihy Malá čarodějnice od Ottfrieda Preusslera, nebo autorkou Sabine Dittrich z její knihy Potomci mlčení (v Česku vydala Mladá fronta). Návštěvníci akce si mohli prohlédnout hned čtyři z místních kostelů nebo si s průvodcem prohlédnout centrum města. A samozřejmě poslouchat živou hudbu na ulici…
Pokud jste zamýšleli ochutnat v Hofu zdejší pivo nebo likér a tudíž jste nemohli řídit auto, existovalo dobré řešení. U příležitosti Dne přátelství jste totiž mohli využít zvláštní nabídku Českých drah. Jakou? Zakoupit na nádraží v Chebu zvýhodněnou jízdenku na pravidelný vlakový spoj z Cheb – Selb – Hof, a to za 100 korun tam i zpět. Jízdenka přitom platila i jako vstupenka do některých prostor, například do hofské ZOO.