Když Vary zrní filmem

Bylo jich hodně a všichni byli fajn. Oscarový režisér Oliver Stone, svírající v rukou Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Americký herec John Travolta, rovněž svírající Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Theodor Pištěk, i on přebírající Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Anebo francouzský režisér Michel Gondry, osobně uvádějící nový film Pěna dní. Známá italská herečka Valeria Golino, tentokrát jako režisérka filmu Miele. Italský režisér Paolo Sorrentino, rovněž uvádějící svůj nový film Velká nádhera. Či třeba britský herec Julian Sands, režiséři Cary Joji Fukunaga nebo Jan Hřebejk a držitel Oscara za roli Salieriho ve filmu Amadeus Fahrid Murray Abraham…

Ti všichni a s nimi další režiséři, scénáristé, producenti nebo herci byli hvězdami 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech. A ty všechny, jak jsem je vyjmenoval, jsem nefotil.

Jakkoliv je ctím a jakkoliv uznávám jejich tvorbu, i letos mě mě mnohem víc zajímal obyčejný otisk tohoto neobyčejného festivalu do karlovarských ulic. Tisíce mladých lidí, kteří za festivalem přijeli nejen z naší republiky, turisté s fotoaparáty u červeného koberce či některé “nenápadné” doprovodné akce. Zajímaly mě samozřejmé kulisy, velké i malé detaily, zajímala mě atmosféra venku… Protože právě tam si ji mohl kdokoliv užít.

IMGP0280
IMGP0093b
Návštěvníci filmového festivalu v Karlových Varech.

Protože festival jsou filmy a lidé, začnu čísly. Karlovarský festival letos nabídl filmovým divákům 461 projekcí, které zhlédlo 128 031 lidí. Tedy o sedm tisíc více než loni a zhruba o tři tisíce víc než předloni, kdy byl zaznamenán prozatímní rekord (zhruba 125 000 lidí v sálech). Na 48. ročník se akreditovalo 12 028 lidí, z toho mělo 10 155 Festival passy. Do lázeňské metropole přijelo 375 tvůrců, 855 filmových profesionálů a 643 novinářů. Uvedeno zde bylo 235 filmů, z toho 197 hraných (163 celovečerních a 34 krátkých) a 38 dokumentárních (30 celovečerních, osm krátkých).

IMGP0060b
Relaxační zóna před Thermalem.

Z filmů uvedených na 48. MFF Karlovy Vary mělo 23 světovou, 30 mezinárodní a 13 evropskou premiéru. V případě pětatřiceti titulů šlo o debuty. Téměř dvě stovky projekcí osobně uvedly delegace tvůrců, jejichž členové už tradičně žasli nad plnými sály, atmosférou, aktivitou filmových fanoušků a jejich zájmem o diskuse. Právě tento fakt, pro karlovarský festival charakteristický, zřejmě spravil náladu i Oliveru Stoneovi, který v Karlových Varech uvedl sestřih Alexandra Velikého. A diváci s ním diskutovali dlouho přes půlnoc… Tolik statistika největšího filmového festivalu v Česku. Vím, statistika nuda je, má však cenné údaje…

IMGP0044
Karlovarský festival jsou nejen filmy, ale také setkání a lásky… I proto jsem si vyfotil plakát, poutající na film Chvíle setkání. Na příběh milostného vzplanutí, jehož oba aktéři jsou si od začátku vědomi, že vzhledem k okolnostem nemá jejich vztah budoucnost. Přesto se mu ani jeden nebrání. Emmanuelle Devos (hlavní ženská role) přinese setkání s mužem z jiné země osvobození ducha a novou sílu žít…
IMGP0087b
IMGP0072
IMGP0290
Tyto snímky zachycují všechno možné, jen ne Johna Travoltu. Přesto ho zde zmíním… Travolta jako americká herecká superhvězda totiž při příchodu na červený koberec hotelu Thermal udělal něco, co prý nepamatují ani největší pamětníci karlovarského filmového festivalu. Potřásl si rukou doslova se stovkami fanoušků. Novináři to později komentovali slovy, že šlo o gesto hvězdy, která zůstala nohami na zemi. John Travolta pak před půlnocí přišel i do Letního kina na projekci muzikálu Pomáda, čímž potěšil více než dva tisíce lidí, často baťůžkářů. A ještě něco k Travoltovi. Tolik mu prý chutnala česká svíčková, že si několikrát přidal.
IMGP9957
Nazdobený hotel Thermal poutá na 48. ročník festivalu.
IMGP0062b
IMGP0035
Světově proslulý film Miloše Formana Amadeus má už něco za sebou, za rok mu bude třicet let. Přesto jsem byl rád, že letošní ročník byl zčásti také o něm. Patří totiž mezi mé oblíbené filmy.
IMGP9997
Smetanovy sady v centru Karlových Varů – tradiční místo letního posedávání, odpočinku a rozjímání… O festivalu i mimo něj.
Když Vary zrní filmem
Kam ji koulíte, holky?
IMGP9984
IMGP9966
Thermal – tradičně jedno z hlavních míst karlovarského festivalu. Místo akreditací, plakátů, filmových projekcí, ozvěn a vůbec… Místo všelijakého cvrkotu.
IMGP0257b
IMGP0273
Jak jsme se s Pentaxem toulali po festivalových ulicích v lázeňském centru, potkal jsem ke svému překvapení známé, kteří na festival přiletěli z Anglie či Belgie, anebo… Přijeli z Chebu, či Františkových Lázní.
IMGP9959
Herečka Jitka Čvančarová v rozhovoru pro Českou televizi.
IMGP0253

To je Martin Bonner. Na Masaryčce…

IMGP0243b
IMGP0240b
Hlavní cenu 48. ročníku MFF v Karlových Varech si odneslo maďarské drama Velký sešit, které líčí kruté dospívání třináctiletých bratrů – dvojčat skrytých za války u tyranské babičky na venkově. Muž na snímku však není ani jedním z těchto bratrů. Na hlavě má červenou paruku a mé focení si užíval. Alespoň myslím.
IMGP0141
Pro změnu zvláštní cenu poroty získala britská Pole v Anglii. “Už jsem tu jednou byl. Karlovy Vary mi otevřely obzory. Znám Cannes, Toronto i americké festivaly, ale do té doby jsem nikdy neviděl tu druhou stránku mince. Totiž úžasnou bohatost a rozmanitost evropské tvorby,” uvedl mezi kolonádami na západě Čech britský scénárista a režisér Ben Wheatley.
IMGP0129
Před Thermalem.
IMGP0095b
Před a nebo na červeném koberci… Kolik nohou se letos po něm asi prošlo?
IMGP0125
IMGP0127
Jestli je ve Varech v době festivalu něčeho opravdu dost, pak mladých lidí a foťáků… Fotí zde skoro všichni a fotí skoro všechno.
IMGP0112
IMGP0111b
IMGP0120
Pohled z Thermalu ven před hotel.
IMGP0106
Plakátová plocha v Thermalu.
IMGP0043
Filmy, filmy a zase filmy. Film, kam se podíváš… A protože různých ohlédnutí za právě skončeným Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech jsou v novinách i na internetu stovky, budu se jeho otiskům do ulic dál věnovat už jenom obrazem.
IMGP0091b
IMGP0102b
IMGP0046b
IMGP0005b
Atmosféra před Thermalem.
IMGP0023
IMGP0021b
IMGP0011b
IMGP9993b
Smetanovy sady v době filmového festivalu.

Text a foto Václav Fikar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..